29 September (Wednesday) 5:00 PM  Room 226
Gábor Etesi
Department of Geometry, Institute of Mathematics
Budapest University of Technology and Economics

Kvantum algoritmusok és a kvantum-számítógépek számítási kapacitása
(Quantum algorithms and the computational capacities of quantum computers)
Az előadásban röviden ismertetjük a kvantummechanikai összefonódáson alapuló párhuzamos számítás elvét ("kvantum-számítógép"). Ezt követően áttekintjük az egész értékű periodikus függvények periódusának megkeresésére szolgáló gyors kvantum-algoritmust, majd az ennek következményeképpen adódó un. Shor-algoritmust, mely természetes számok minden ismert klasszikus algoritmushoz képest exponenciális sebességű prímfaktorizációját adja. A Shor-algoritmus gyakorlati használata drámai következményekkel járna a modern titkosítás-technológiában ui. az ún. DES- es RSA-rendszerek jelentéktelen idő alatt feltörhetők lennének. Végül - ha marad idő - egyre "nemlineárisabb" es "nem-Abelibb" fizikai elméleteken alapuló számítógépek elvével ismerkedünk meg (topologikus kvantummező-elméleti, ill. gravitációs számítógépek) melyek klasszikus értelemben egyre nehezebb függvényeket képesek kiszámítani.

Jegyzet: pdf
Irodalom