18 February (Wednesday) 5:00 PM  Room 226
András Máté
Eötvös University Budapest

A lehetséges világok – Leibniznél és manapság (Egy szinte elfeledett gondolat karrierje)
(The possible worlds - in Leibniz and in contemporary times. The career of an almost forgotten idea)
Leibniz filozófiája iránt a 19.- sz. második felétől megélénkül az érdeklődés, és lassan napvilágra kerülnek logikai kéziratai is. Felismerik, mekkora lépést tett a logika matematizálása felé, de a lehetséges világok Voltaire által kifigurázott koncepcióját még sokáig nem kapcsolják össze a logikával. A gondolat (logikai) felélesztésében a jelentős lépés kétségkívül Carnap Meaning and Necessityje (1947). Carnap elméletének továbbfejlesztéseként teszik a lehetséges világok elméletét a modális logika általános szemantikai rendszerévé Kripke írásai (1959, 1963). Ezen is túlmegy David Lewis, akinél a lehetséges világok a metafizikai realitás részeiként jelennek meg (1973, 1986). A modális realizmus Lewishez képest sokban eltérő koncepcióját fejti ki Timothy Williamson mongráfiája: Modal logic as Metaphysics (2013). Két problémacsoport tekintetében szeretném összevetni Leibniz és a fenti négy modern követője álláspontját:

- Kik-mik a lakói a lehetséges világoknak? „Vannak”-e (aktuálisan) nem létező, ám lehetséges objektumok? (Más oldalról: a „világokon átívelő azonosság” problémája.)

- Micsodák a lehetséges világok? Hogyan léteznek (ha egyáltalán)? Mi tünteti ki (ha akármi) az aktuális világot?

25 February (Wednesday) 5:00 PM  Room 226
Canceled/Postponed!
Márton Gömöri
Eötvös University Budapest

Only conjunction
Probability theory will be reformulated in terms of an event structure endowed only with conjunction operation---no disjunction and negation. Philosophical motivations and elementary technical results will be discussed.