Főoldal

Információk

Képzés

Kurzusok

Tanszékek

Tanárok

Könyvtár

Logika szeminárium - FL 216e

  • Szemináriumvezető: Szécsényi Tibor
  • Kód: FL-216/e
  • Hely: Bp. V. Puskin u. 4. fsz 11.
  • Időpont: Szerda 16-17.30
  • A kurzusleírás letölthető [rtf] formátumban is

Kurzusleírás:

  1. Következtetések és nyelvi feltételeik. A következtetések kapcsolata a természetes nyelvek kommunikatív és kognitív funkciójával. Kommunikatív nyelvek és formális nyelvek. Véges módon definiálható nyelvek. Induktív definíciók, formális rendszerek, algoritmusok és automaták. A természetes nyelvek és a formális nyelvek különbségei. Cantor diagonalizációs tétele.

  2. Nulladrendű nyelvek. A következtetések durvaszerkezete: mondatok és logikai szavak. A formalizált nyelvek definiálásának elemei. Formalizálási gyakorlatok.

  3. A logikai elméletek felépítési módjai. Szintaxis és szemantika különbsége. Igazságértékek. A Tarski-féle igazságelmélet.

  4. A logikai szavak klasszikus szemantikája. Igazságszabályok és lebontási szabályok. Az extenzionális mondatfunktorok száma és nyelvi kifejezhetősége.

  5. A klasszikus nulladrendű logika szemantikai elmélete. Kielégíthetőség, érvényesség és következményreláció.

  6. Összefoglalás és gyakorlás.

  7. Analitikus táblázat és szekvenslogika. Az analitikus táblázatos módszer lebontási szabályai és a szekvens logika szabályai közötti kapcsolat. Az analítikus táblázatos módszer helyessége és teljessége.

  8. Elsőrendű nyelvek. A következtetések finomszerkezete: mondatok és nevek. Predikátumok, névfunktorok és változók. Kvantorok, tárgyalási univerzum.

  9. Formalizálási gyakorlatok.

  10. Az elsőrendű nyelvek szemantikája. Az interpretáció fogalma. Az individuumváltozók szemantikája: értékelő függvények. A logikai konstansok jelentése: értékelési szabályok. A Tarski-féle igazságelmélet szerepe a logikában.

  11. A klasszikus elsőrendű logika szemantikai elmélete. Az elmélet centrális fogalmainak definiálása, és egymáshoz való viszonyuk vizsgálata. Az igazságszabályok és az analitikus táblázatos módszer kapcsolatának bemutatása. Példák az analitikus táblázatos módszer használatára.

  12. Gyakorlás

  13. Analitikus táblázat és szekvenslogika. A kvantorok lebontási szabályai és a kvantifikáció szekvens logika szabályai közötti kapcsolat. Az elsőrendű analítikus táblázatos módszer helyessége és teljessége.

Ajánlott Irodalom:

  • Ruzsa-Máté: Bevezetés a modern logikába. OSIRIS 1997

  • Ruzsa I., Klasszikus, modális és intenzionális logika, Akadémiai Kiadó, 1987.

  • Ruzsa I., Logikai szintaxis és szemantika, I-II. köt., Akadémiai Kiadó, 1989.

  • Guenthner - Gabbay, Handbook of Philosophical Logic, Vol. I-IV., D. Reidel, 1983-87.

Jegyszerzés:

A félév során megírandó két dolgozat alapján

Vissza >>

Frissítve:   — webmester  — tartalmi szerkesztő